Zobacz cały wątek

Witam
Załączony schemat qsc, to układ z tzw"gorąca", lub "pływającą" masa i dodatkowo klasa G.
W klasie G wystarczy jako kluch jeden o odpowiednim prądzie i napięciu roboczym tranzystor wykonawczy, bo spadki napięcia na nim sa znikome, natomiast w klasie H, klucze pracuja jako wzmacniacze prądu , zatem wystepują na nich straty mocy jak na tranzystorach wykonawczych w układzie klasycznym. Dlatego w Fideku FPA 12 jest tych tranzystorów w kluczu, o ile pamietam 5 sztuk, a tu mamy jeden mosfet.
Jeszcze jedno, w układach z "gorącą" masą wyciąganie wniosków jaka wzmacniacz ma moc, na p[odstawie napięc zasilających jest błędem. Z powodzeniem można przyjąc że osiągane napięcie na odbiorze będzie wynosiło 150 - 160% wartości jednego bieguna napięcia zasilania. W starym układzie QSc, przy napięciu zasilania +/- 90 V amplituda napięcia na odbiorze dochodzi do +/-150V.
jk
Data: 2008-09-17, 06:04
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 40
Wyświetleń 4159

 

Zobacz cały wątek

co do mocy to nie można powiedzieć że HK kłamie - a to z prostej przyczyny - nie podali norm według których mierzona jest ta moc... dopisek RMS świadczy tu tylko o tym że jest to moc skuteczna (czyli odpowiada mocy prądu stałego)

to czy ta moc będzie dostarczana do głośnika przez 1minute 1sekunde czy 1godzine ma jak wszyscy wiedzą wpływ na to przy jakiej wartości głośnik ulegnie. Tak samo wpływ na moc ma pasmo pracy jakie założy sobie producent (jeśli katujemy głośnik w paśmie od 20 do 20k to moc będzie inna niż gdy ograniczymy pasmo od 150 do 1,5k) kolejny czynnik który wpływa na wartość mocy głośnika jest rodzaj sygnału jakim testujemy głośnik.
Data: 2008-11-26, 20:05
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 34
Wyświetleń 2269

Zobacz cały wątek

Hmm tyle wiem ,ciekawostką są właśnie te liczniki elektroniczne w Lublinie na Politechnice maja taki komputer cały czas rejestruję pobór prądu ,mocy pokazuje napięcia na fazach bajer .Pewnie nikt nam nie zdradzi jaka jest wykupiona moc przez Spodek a co za tym idzie jakie są zabezpieczenia .
Na razie nikt nie jest w stanie powiedzieć dlaczego co roku ekipa odpowiedzialna za nagłośnienie głównej sali ,,żałuje" mocy i pewnie się tego nie dowiemy....
ja dalej obstaje za tym że
1 budynek stary i nie wytrzymał by więcej
2 obiekt nie ma odpowiedniej mocy przyłączeniowej

co do

"System Główny: SLA115CX + TP118
Frontfill: SAT212coax2"
Dogłośnienie trybun: LA800
Odsłuchy na Djce: SLA208 + BT218

Showroom:
System Główny: SLA208 + T118
DJ: SAT115coax2" + TP118"

Tego nie wiem trzeba poczekać aż się pan Łukasz wypowie
Data: 2008-12-09, 18:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 62
Wyświetleń 3784

Zobacz cały wątek

Cytat: przedstawiam dwie dowolne aukcje- z zamiarem kupienia zestawy h4 bixenon ale na jednej z nich na przetwornicy jest napisane Pout 55W norm , a na drugiej P out 35W norm- co to oznacza ???-ze prąd wyjciowy na palnik jest odpowiednio 55W lub 35W ??? wypowiedzcie sie-a moze to są te same przetwornice tylko naklejki inne-a wszystko china...wolałbym zeby mi mniej prądu pobierało jak piszą..
prąd jest w Voltach a moc jest w Watach tu chodzi o moc wyjsciową
Data: Sro Maj 14, 2008 07:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 265

Zobacz cały wątek

Witam
Podstawowa zasada działania, zarówno 'tzw klasy" H, i G, jest klasa AB.
W przypadku "klasy" H, podstawowe napięcie zasilania wynosi np; 70 V, i w przypadku gdy sygnał wyjściowy ( lub sterujący wzmacniacz prądu) osiąga odpowiednia amplitude, mniejsza od tego napięcia, zostaje uruchomiony klucz, właczający wyzsze napiecie zasilania, np: 140V.
W przypadku tego fideka, po osiągnieciu tego napięcia zostaje uruchomiony drugi stopień mocy, który jest podłaczony do wyższego napięcia zasilania, . W przypadku fpa 12, jest to 140V, a podstawowe, to 70 V.. Dlatego kondensatory sa na 80V...bo napięcia są podłączone szeregowo, na kazdy kondensator przypada te 70V...
10000 mikrof, na biegun zasilania nie jest powalający, ale zdecydowanie lepiej niż w silnie przereklamowanych niskobudzetach, "renomowanych" marek...Można oczywiście zastapć je np: 22000 mikrof, wtedy moc na kanale 4/omy będzie sie równała ok 1800 W rms.
jk
Data: 2008-12-14, 14:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 71
Wyświetleń 2746

Zobacz cały wątek

Albo tak (moj ulubiony zapis ):

O kurcze a to ty pytales o pole pod wykresem D Tak to jest tylko czytac szybko topic ("Średnia] moc prądu zmiennego") a potem tylko wzory w tresci...

W sumie to jednak na to samo wyjdzie. Bo srednia moc po calym okresie bedzie wynosic tyle ile pole pod tym wykresem w przedziale od 0 do T (w koncu gdybysmy za prad AC podstawili prad DC o sredniej mocy takiej jak napisalem to w czasie jednego okresu w obu obwodach wydzielilaby sie taka sama energia)

Co do sredniej wartosci sinusa... Z czego to wynika? Z matematyki Obecnie nie przychodzi mi do glowy nic z czego to mogloby wynikac. Tak jest i juz
Data: 2007-02-19, 23:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 21
Wyświetleń 349

Zobacz cały wątek

Cytat: Więc mamy takowe lampki, połączone szeregowo. Wymieniamy jedną z nich na inną, dostosowaną do tego samego napięcia, ale o większej mocy. Czy będzie tak, że żarówki będą świecić słabiej, a nowa najjaśniej? Za pomocą jakiego wzoru mogę to wyjaśnić.

Cytat: I mam jeszcze jedno pokrewne pytanie - żarówka o mocy "P" zasilana jest napięciem "U". Po dołączeniu takiej samej żarówki szeregowo natężenie prądu będzie - ?Jezeli zalozymy ze napiecie U jest stale to po dolaczeniu drugiej takiej samej zaroweczki opor zastepczy rosnie dwa razy. A wiec zgodnie z I=U/R natezenie pradu maleje dwa razy.
Data: 2007-01-27, 12:24
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 160

Zobacz cały wątek

Idąc takim tropem to można powiedzieć że zamiast 10 ogniw 1,2v połączonych szeregowo lepiej zastosować jeden aku 1,2V o 10x większej pojemności, ilość energii ta sama.
Chodzi o to że przy wyższym napięciu łatwiej uzyskać duże moce. Przykładowo żeby uzyskać moc 240W przy 24V potrzeba 10A prądu, przy 12V potrzebne będzie 20A, przy niższym napięciu i dużych przeciążeniach spadki napięcia są większe i całość jest mniej efektywna. Wiadomo że jak większe prądy to przewody też muszą być grubsze, cała instalacja musi wytrzymać spore prądy.
Im większe napięcie akumulatora tym sprawniej wszystko funkcjonuje, popatrzcie na ofertę boscha, mają wkrętarki z aku 36V.
Data: 2007-02-19, 12:00
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 25
Wyświetleń 4159

Zobacz cały wątek

Cytat: I=P/U. załóżmy, że moc odbiornika to 2000 W. wg tego wzoru wynika, że przy zwiększaniu napięcia prądu, natężenie będzie malało..

Nie, ze wzrostem napięcia wzrośnie prąd a przez to moc. Nie wynika z tego to, co napisałeś bo moc nie jest jakąś magiczną stałą dla urządzenia. Zauważ, że moc na urządzeniu jest podawana dla znamionowego napięcia. Np. żarówka 100 W na 230 V napięcia skutecznego. Przy innym napięciu jest inna moc.

Powiedzmy, że nie zmienia się opór urządzenia. P=UI=U²/R. Możesz stąd, dla napięcia znamionowego i mocy znamionowej obliczyć opór urządzenia.

Wtedy, znając opór, możesz obliczyć moc dla dowolnego (nie przesadzajmy) napięcia zasilającego.
Data: 2009-02-09, 16:31
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 79

Zobacz cały wątek

Teoretycznie rzecz biorąc im wiekszy bezpiecznik-tym wiekszy maxymalny prąd pobiereany przez wzamcniacz i tym wieksza moc... jednak wszystko zależy od sprawnosci wzmacniacza czyli od tego w jakiej klasie pracuje, bo moze byc tak że wzmaniacz ma ogromny pobór prądu a moc nie duża,ale z to dobre parametry np.wzmacniacz pracujacy w klasie A, ale w CA spotyka sie w zasasdzie tylko wzmacniacze pracujace w kalsie AB lub ewentualnie w klasie H.
Jednak kiereownie sie wartościa bezpiecznika jest to bardzo szacunkowa ocena która czasami moze byc myląca.Oczywisćie nie nalezy patrzeć na to jaki obecnie jest wsadzony bezpiecznik we wzamcniaczu tylko na to jaki dopuszcza producent albo najlepiej jaki pobór prądu podaje producent i wtedy z gróbsza opierajac sie na zasadzie prostych obliczeń jakie zproponował Pawel S. mozemy teoretycznie oszacowac na ile wzmacniacz bezie nam przydatny:)
Data: 2007-03-14, 22:57
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 703

Zobacz cały wątek

To tylko TDA 2050 ale jak na bardzo małą moc ma aż 5A prądu chwilowego to według mnie strasznie dużo w stosunku do potrzeb przy prądach jakie wystepują przy 15W. Był porównywany z Nad'em S-300 i nic mu nie brakowało poza ogromną różnicą mocy której i tak nie wykorzystuje mając 15 W, kontrola super , nawet chciałbym aby się trochę 'rozbestwił..' ale nic z tego twardy jak skała.
Pytanie czy ten 10MI100 jest na tyle naturalny aby spodobać się mi ?(nie silny ale jakościowo dobry i wyraźny bas).
Data: 2008-08-19, 19:43
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 52
Wyświetleń 1438

Zobacz cały wątek

Cytat: ak więc w pierwszym obwodzie zdaje mi się że jaśniej świeci żarówka o większym oporze ponieważ ma większe napięcie czyli także większą moc.

Cytat: A w drugim będzie tak samo, ponieważ jest równe napięcie na żarówkach więc ta o większym oporze musi mieć większe natężenie prądu przez co jaśniej świeci...

Cytat: a teraz jakby porównać które żarówki jaśniej świecą : połączone równolegle czy szeregowo?
jak to zrobić?


Policz sumaryczną moc wydawaną na obu żarówkach.
Data: 2006-11-11, 23:38
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 32
Wyświetleń 613

Zobacz cały wątek

bezpiecznik chroni końcówki przed zwarciem (chyba) bo przy zwarciach się przepala innych bezpieczników tam nie widzę. 26V napięcie skuteczne ale zasilanie mi nie siada w ogóle przy max wysterowaniu napięcie zasilania siada o 1,5V

[ Dodano: 2009-01-28, 21:24
żeby zmierzyć prąd spoczynkowy musiałem sięgnąć do instrukcji obsługi gdzie wyczytałem ze prąd się wylicza należało zmierzyć napięcie na rezystorach emiterowych które u mnie wynosiło 0,5V a przy oporności rezystorów 1 om dawało to prąd spoczynkowy pół ampera lol problem grzania się wzmacniacza w spoczynku rozwiązany

[ Dodano: 2009-01-28, 21:37
czy po zmniejszeniu prądu spoczynkowego moc wzmacniacza rośnie? bo chyba gdzieś tak kiedyś wyczytałem
Data: 2009-01-24, 21:25
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 29
Wyświetleń 568

Zobacz cały wątek

Ha, świetne!!! No dobrze, spróbuję dalek pociągnąć! Dzięki, Graalion!!!Tess spojrzała na niego z niedowierzaniem.-Max, spokojnie... Na pewno nic się nie stało - powiedziała z nutką niepokoju z głosie, ale chłopak nie słuchał jej. Zerwał się nagle i wybiegł z pokoju. Musiał jej pomóc... Max wiedział, czuł, że coś jest nie tak, że coś się dzieje... Musi zdążyć!Tess spojrzała za nim ze zdzwiwieniem i zawahała się, po chwili jednak chwyciła kurtkę i wybiegła za nim.Latarnie słabo świeciły, tak, jakby nagle zmniejszyła się moc prądu. Dźwięk szybkich kroków odbijał się od mokrego asfaltu. Powierze było wilgotne po ostatniej ulewie.Max zaś biegł przed siebie, nie czując zimna, nie słysząc nawoływania Tess. W głowie huczała mu tylko jedna myśl - zanim będzie za późno....
Data: N lip 13, 2003 10:10 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 288
Wyświetleń 28613

Zobacz cały wątek

Możesz spróbować z tym regulatorem bo robota z tym żadna. Moim zdaniem najlepiej jak w alternatorze jest regulator oryginalny lub jego dokładny zamiennik. Stosowanie zamienników uniwersalnych, w których najważniejsze jest to, że pasują mechanicznie i są do instalacji 12V może nie przynieść oczekiwanych efektów (zdarza się, że identycznie wyglądające alternatory mają dosyć różne moce i aby uzyskać określoną moc może być potrzebne puszczenie przez wirnik większego prądu, a co za tym idzie zwiększenie napięcia na szczotkach wirnika). Ładowanie co prawda będzie, ale nie zawsze dokładnie takie jakie jest pożądane. Co do alternatorów to ja jakoś wolę Boscha, a te z mk2 są szczególnie łatwe w naprawach, solidnego wyglądu i raczej niezawodne. W kwestii luzów to trudno powiedzieć, ale by miały wpływ na ładowanie to musiały by być naprawdę duże i do tego połączone z uszkodzeniem pierścieni na wirniku.
Data: Nie Maj 25, 2008 22:47
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 35
Wyświetleń 2092

Zobacz cały wątek

Cytat:
kolego i tu się nie zgadzam właśnie bierna powoduje straty i nagrzewanie sie przewodów, czynna jest zużywana na pracę urządzeniaIdąc kolegi tropem należy zarzucić prawa fizyki (P = I² * R) i do zasilania grzejników zmniejszać
przekroje przewodów, bo gdy przesyłamy moc czynną to przewody się nie grzeją.

Bardzo ciekawa teoria godna rozwinięcia.
----------------------------------------------------------------
Pozwoliłem sobie wkleić tu moją wypowiedź by kontynuowac dyskusję.

Andrzej Kuczyński

Czy kolega zauważył, że w podanym temacie chodziło o nagrzewanie się zwiniętego przedłużacza?
A wydzielane w nim ciepło zależy tylko od jego rezystancji kwadratu prądu a nie od jego indukcyjności.
Data: 05-01-09, 15:22
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 30
Wyświetleń 1504

Zobacz cały wątek

Cytat: Instalacja jest wykonana poprawnie (przed pożarem i po wykonano pomiary wszystkie).

Cytat: W poniedziałek ma przyjechać Strażak

Cytat: Tłumaczyłem właścicielowi że to wina przedłużacza lub wtyczki przedłużacza

Cytat: Dlaczego nie zadziałał RCD 30mASugeruję sprawdzić czy aby przypadkiem grzejnik nie powinien mieć chronionej obudowy czyli przewodu PE (wtedy powinien zadziałać RCD). Sprawdź też stan elementów grzejnych. Bywa, że coś się w spirali upaliło i została skrócona przez co wzrosła moc i pobór prądu (też będa potrzebne zdjęcia).

Pozdrawiam.
Data: 15-11-08, 12:10
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 1084

Zobacz cały wątek

Witam.
Wyłączniki silnikowe w zasadzie służą do zabezpieczania silników trójfazowych oraz jednofazowych prądu przemiennego przed przeciążeniem spowodowanym wzrostem obciążenia silnika ( wzrost poboru prądu przez silnik ) co może spowodować przegrzanie się silnika. Podobno są wyłączniki silnikowe posiadające również zabezpieczenia zwarciowe, ale ja nie mam wielkich współczesnych doświadczeń z nowymi aparatami.
Nic jednak nie wskazuje, aby wyłącznik GV2ME08 takowe zabezpieczenie posiadał, gdyż karta katalogowa podaje tylko, że standardowa moc znamionowa silnika trójfazowego pracującego w kategorii AC-3 dla nap. 400V to 1,1 kW, a wyzwalacz termiczny ma zakres 2,5 - 4 A. Dlatego uważam, że silnik należy dobezpieczyć zabezpieczeniem zwarciowym i w stosunku do niego przyjąć kryteria.
Ale, jak powtarzam, mogę się mylić.
Data: 12-01-09, 10:28
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 466

Zobacz cały wątek

Cytat: Czyli jednak 150W odpalę w WLS250W(400W)

Cytat: Może być problem z gaśnięciem żarówki co jakiś czas.


Istotnie, dość szybko może się okazać iż praca lampy w takim układzie spowoduje, że napięcie na niej okaże się na tyle duże, że dławik włączony w szereg zasilania nie będzie w stanie stabilizować wyładowania. W efekcie pojawią się cykliczne gaśnięcia i ponowne zapalania po niewielkim ostudzeniu.
Tak więc oszczędności nie należy spodziewać się żadnych, tym bardziej, że i żarówka 150W z uwagi na zwiększony pobór prądu będzie zużywać większą moc niż wynikałoby to z jej danych technicznych.
Data: 20-01-09, 20:20
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 775

Zobacz cały wątek

Sto takich wiatraków to 150MW - nowy blok el bełchatów 833 MW, cała moc bez tego bloku teraz to 4500 MW, roczna produkcja 28TWh.
By ją dziś zastąpić potrzeba by 3000 wiatraków pracujących z maksymalną mocą przez okrągły rok. To nie jest jednak najważniejsze. Konwencjonalna elektrownia produkuje mniej więcej tyle ile akurat trzeba bo na wielką skale nie da się magazynowac prądu, więc wiatrowa bedzie tylko uzupełnieniem ale nigdy głównym wytwórcą. Dla energetyki realną opcją na przyszłość pozostaje tylko atom.
Data: 20:53, 08 Lis '07
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 33
Wyświetleń 2486

Zobacz cały wątek

Cytat:
4. Z tabliczki znamionowej trójfazowego silnika prądu zmiennego odczytano Un=400V, PN=5,5kW, cos(fi)N=0,85, n- 1472min^-1, oszacuj (oblicz) prąd znamionowy, maksymalny prąd znamionowy, moment znamionowy.Też nie rozumiem trudności.
Wzory:
Mn = 9,55 * Pn / nn; gdzie Pn - moc znamionowa, nn - obroty znamionowe, Mn - moment znamionowy

Pn = pierwiastek z 3 * In * Un * cos (fi)n
Pn - moc znam.; In - prad znamionowy; Un napiecie znamionowe
Żaden problem policzyć In

Natomiast nie rozumiem pojęcia "maksymalny prąd znamionowy". nie będę pisał tego czego się domyślam, żeby niczego nie sugerować, powiem tylko, ze jeśli domyslam się prawidłowo, to brakuje danych. Chodzi o parametr lambda N, ktory zwykle jest rzędu 2,5
Data: 30-01-09, 22:23
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 403

Zobacz cały wątek

Witam
Moze dzialaja tutaj zwykle prawa fizyki.
Przy niskich temperaturach obniza sie sprawnosc akumulatora. Nie jestem fizykiem ale wydaje mi sie że niskie temp. maja rowniez wplyw na moc prądu w przewodach - a co za tym idzie - swieca nie zawsze zapali i stąd nierówna praca przy odpaleniu zimnego silnika. Do tego dochodzi równiez zawilgocenie (szron osiadający na przewodach, kopułce i takich tam). Również sama kopułka moze mieć szereg mikropęknięc, do których dostają się drobinki wody i to równiez znacznie obniża sprawność przekazywania prądu do rozdzielacza i świec.
Najprościej bylo by wymienic kable, świece i kopułkę .... no i zawsze dbac o to zeby akumulator byl dobrze naladowany.
W obecne mrozy (dzisiaj bylo rano 11 na minusie) odpala mi od ręki. Tyle ze rozrusznik sporo wolniej kręci - no ale to normalne w takich temperaturach.
Pozdrawiam i mam nadzieje ze nieco pomogłem
Data: 05-01-2009, 08:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 217

Zobacz cały wątek

Cytat: Albo wez zasilanie i mase bezposrednio z aku - w 2 autach mam tak zrobione i dziala b. dobrze (oczywiscie dodatkowy bezpiecznik na kablu +).

bo tak powinno się robić nawet w instrukcji jest ( od radia - przynajmniej u mnie tak napisali- radio Blaupunkt ) że przewody zasilania i masy powinny być pociągnięte przewodem nie mniejszym niż 1,5 mm2 a to co fabryka daje to jakieś połowa tego a póżniej dodajesz troszkę mocy i zaczyna brakować prądu zegarek głupieje ( ten sam obwód itd. chyba że radyjko posiada niewielką moc na końcóweczkach
Data: 13-12-2006, 20:51
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 346

Zobacz cały wątek

Jak miałeś 45A i dawał radę ale padł to praktycznie taki sam czy też 55, 70, 90, będą robić i pozostaje tylko kwestia mocowania. Sugerował bym założenie jednak nieco mocniejszego niż miałeś bo w dzisiejszych czasach (światła cały dzień + mocne wzmacniacze w radiach) prądu nigdy nie za wiele. Z tym przeładowaniem to się pszczyna, ciut rozpędził ponieważ regulator napięcia czuwa nad właściwym poziomem napięcia a co do prądu wychodzącego z alternatora to ten jest określony przez ilość i moc podłączonych odbiorników i stopień naładowania aku. Ważne aby prąd, który ma wpływ na moc alternatora (bo napięcie można uznać z niezmienne) był rozsądnie duży tzn. na miarę potrzeb.
Zico63b, pisał o wyjściu na obrotomierz. Jeżeli masz obrotomierz alternator nie ma wyjścia na niego to żaden kłopot. Można je dorobić. Wystarczy wyprowadzić sygnał z jednej z fazy stojana (jeszcze przed diodami), czyli przylutować tam kawałek przewodu i wyprowadzić na zewnątrz i podłączyć do niego obrotomierz.
Data: Pią Paź 24, 2008 21:17
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 196

Zobacz cały wątek

Cytat: 70A razy 14V (nominalne napięcie alternatora) to 980W (wat)! Po dodaniu mocy wszystkich odbiorników - pozostaje jeszcze tyle prądu iż nawet przy 70A altku można bez obaw mieć np. 65Ah akumulator.
U siostry w Polo N6 1,4 APQ jest 70A altek i 55Ah akumulator i chodzi jak burza a najważniejsze że kręci tak, iż o mało co nie wyrwie silnika.

Cytat: Niedługo kupię kondensator więc powinien wtedy trochę odciążyć aku nie?


Nie bardzo rozumiem jaki ma wpływ kondensator do sumy prądów wychodzących z akumulatora.
Data: Pią Paź 10, 2008 10:01
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 388

Zobacz cały wątek

odkopie troche temat.

swiece u mnie grzeja po zgasnieciu lampki (ok 4 sekund) przez 1,5-2 minuty

ktos tam pisał o podgrzewainu wstepnym ze niby to jest... ale czy nie wpływa to źle na świece? bo moje padły po ok 1,5 roku uzytkowania (Beru)
przeciez prąd idzie caly czas taki sam na swiece przez te 2 minuty ok. bo nie ma jakiegos rozdzielania na moc prądu na świece, wiec mysle ze to chyba nie jest za dobrze.

kupilem teraz świece boscha i nie chce ich znowu wkladać zeby po roku padły.

czy oryginalne przekaźniki VW tyle grzeja swiece? czy ja mam jakąs podróbe?
Data: Czw Lis 13, 2008 22:06
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 68
Wyświetleń 3499

Zobacz cały wątek

hmm... ostatnio mam problemy z akumulatorem i szykuję się do kupna nowego...

Piszecie pozytywne opinie o Centrze Futura, mam pytanie, jaką moc powienien mieć akumulator do mojego MB?

MB C124 300CE, czyli trzy litry w benzynce. co polecacie Drodzy Forumowicze?

No więc udało mi się zakupić po baaardzo dobrej cenie Akumulator Centra Futura 75Ah, moc rozruchowa 760A no i muszę powiedzieć, że jest naprawdę moc! "Na strzał" silnik dostaje tyle prądu, że nie ma mowy o problemach z odpalaniem...
Data: Pią Sie 08, 2008 17:39
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 38
Wyświetleń 1501

Zobacz cały wątek

moc podana na alternatorze musi zapewnić dopływ prądu do wszystkich odbiorników prądu , ale w momencie kiedy są włączone wszystkie możliwe . Na ogół nie korzystamy naraz ze wszystkich dóbr elektrycznych naraz . 70A daje 980W , ale jest to moc przy określonych obrotach , na ogół panują niższe i będzie dawał max. 700W , jeśli akumulator jest sprawny , włączone mamy światła , ogrzewanie tylnej szyby , lusterka grzeją się non stop , naciśniemy hamulec , wrzucimy wsteczny to pobór prądu będzie około 400W~28-29A , więc alternator wyrobi na pewno
Data: Czw Gru 25, 2008 01:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 102
Wyświetleń 1474

Zobacz cały wątek

witam

mam problem z tym zadaniem. pomoze ktos?

Jak połączyć n ogniw w baterię, aby moc wydzielona na włączonej w obwód żarówce była zbliżona do znamionowej? Moc znamionowa żarówki przy napięciu 230V wynosi 100W. SEM ogniwa wynosi 1,5V, opór wewnętrzny 0,5 , a natężenie graniczne 2A

policzyłem opór żarówki, a potem (mając moc) natężenie prądu, które musi popłynąć przez żarówkę, no i teraz kłopot jest w znalezieniu baterii, która dawałaby dany prąd. co znaczy to natężenie graniczne?
Data: 2009-02-04, 22:25
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 88

Zobacz cały wątek

Jak już wcześniej napisałem licząc pobór prądu dowiem się licząc z linii 12V, które odpowiada za procesor, kartę graficzną, inne w slotach PCI/E linia 3,3V za klawiaturę etc, 5V za dyski twarde etc... Więc będę znał wszystko. A moc przed zasilaczem to moc, która pobiera dla części, a ile rzeczywiście dostarcza ( no i z tego dowiemy się ile poszło w kubeł ). Założmy że na 2 linie 12V jest przeznaczone 28A ( amperów ) więc podłączam sondy miernika odpowiednio w wejście molex i np. miernik pokazuje 12,18 ( są pewne normy ATX, to kompletny strzał ) i mnożę . I tak dalej. Ale potem sprawność licząc muszę jednostki przeliczyć na . Na razie zbieram widzę

P.S1 Wtedy ponieważ mamy dwie linie 12V.
Data: 2009-02-01, 13:17
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 28
Wyświetleń 325

Zobacz cały wątek

Przez przypadek trafiłem na elektrodzie na kawałek dyskusji o napędzaniu roweru silnikiem 230V. Gość sobie wymyślił napęd małego pojazdu silnikiem 230V a zasilanie go agregatem spalinowym. Może i głupie, ale w kolejnictwie wykorzystuje się coś takiego. W autkach hybrydowych też. A gdyby tak do ładowania akku w rowerze zastosować jakiś niewielki agregat spalinowy? Spalanie znikome, moc nie jest potrzebna jakaś olbrzymia. Znajomi przy braku prądu wystawiają przed sklep agregat, którego praktycznie nie słychać gdy pracuje. Zawsze to jakaś alternatywa przy braku słońca, wiatru i rzeczki w pobliżu
Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Data: Nie 18 Sty, 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 148

Zobacz cały wątek

Cytat: Bez problemu da radę ja w tej chwili mam ustawiony prąd 60A więc to jest moc przełączana ok. 2kW.
Silnik ma prąd znamionowy 36,5A ale przy tym prądzie to rozpędza się słabo, szczególnie od 0 do 10-15km/h potem przyspiesza już lepiej.

Cytat:
Wygląda na to że jego moment obrotowy jest zależny nie tylko od prądu ale i od obrotów. Wydaje mi się że do skutera te 500W nawet podwojone to może
być za mało jeżeli ma się to jakoś rozpędzać no chyba że byłby to np. dobry silnik bezszczotkowy.


Moment nie zależy od obrotów, nawet w spalinówkach moment nie zależy od obrotów :]
Powolne rozpędzanie wynika z konieczności przezwyciężenia bezwładności pojazdu,
to tak jak z odpalaniem samochodu "na pych", na początku się trzeba napocić
ale jak już zacznie się toczyć to nie jest tak ciężko :>

Pzdr.
L.
Data: Pią 26 Wrz, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 51
Wyświetleń 2608

Zobacz cały wątek

nie wiem jakie hamulce w rowerze miałeś że nie mogłeś regulować siły hamowania ale ok masz prostszy sposób potrzebujesz deskorolkę albo coś innego coś podobnego tarcie regulujesz dociskiem koła do deski chyba nie jest to zbyt trudne... zamiast wagi można dąć jakąś sprężynę tylko trzeba ją wyskalować znanym obciążeniem
zasada działania na rysunku

a w twoim przypadku też musisz obciążyć w miarę równo silnik który będzie w torbie więc też potrzebujesz hamulca no chyba że chcesz badać dla biegu jałowego ale wtedy to nie trzeba nic mierzyć bo moc strat = napięcie * natężenie prądu zasilającego silnik

a z tym wyrywaniem wagi to też chyba przesada bo przy normalnej pracy siła działająca na wagę gdyby była podłączona na obwodzie wynosiłaby z 60N (20Nm) w ekstremalnych przypadkach do 120N (~12kg) dla mocy gdzieś 1000W na kole rowerowym 26'

pozdrawiam
Data: Sob 07 Lut, 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 90
Wyświetleń 1684

Zobacz cały wątek

Fajnie by było
Do prądu, który wychodzi z wzoru na moc musisz doliczyć minimum 20% - wtedy masz coś na kształt prądu nominalnego.
- tu masz dane przykładowych akumulatorów, ale to seria HZY przeznaczonych m.in. do pojazdów, jeśli się kupuje jak najtaniej to parametry będą zapewne słabsze.

W tabelce nie ma aku 50Ah, więc trzeba by wypośrodkować między 55Ah a 44Ah. Tam odczytujesz na ile MINUT pracy przy określonym prądzie starczy ci pary. Wychodzi, że przy prądzie niewiele mniejszym od nominału pojeździsz 10-15 minut. Jeśli będziesz się trzymał w okolicy połowy tego prądu to jakieś 25 minut, to jednak raczej nierealne. Można więc przyjąć, że przy ostrożnej jeździe będzie to 15-20 minut zabawy. Oczywiście dla każdego akumulatora będzie to wygladało inaczej, ale ogólnie tego rzędu są to wielkości.
Data: Pią 13 Lut, 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 85
Wyświetleń 1060

Zobacz cały wątek

Witam! Do strojenia anteny ustawia się największą moc! Antena to nic innego jak obwód rezonansowy! Bardzo dobrze jest to opisane w książce,,Zdalne kierowanie modeli” wydanie trzecie poprawione i uzupełnione! Jak nie znajdziesz tego, czego szukasz, to poczytaj o obwodach rezonansowych, a obwód rezonansowy, jak nie jest w rezonansie, to ma najmniejszą oporność, co powoduje maksymalny przepływ prądu i prowadzi zazwyczaj do uszkodzenia tranzystora końcowego, dla tego maksymalne dostrojenie jest tak bardzo ważne! Jak będziesz stroił SWR-rem to włącz w szereg w zasilanie amperomierz, a zobaczysz, że jak antenę rozstrajasz, to prąd gwałtownie wzrasta i odwrotnie. Typowe radio cztero watowe, dobrze zestrojone pobiera od 1 do 1,2A
Pozdrawiam
Data: 01-09-2007, 07:51
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 2092

Zobacz cały wątek

Cytat: witam forum dla ciekawych wiedzy, a nie praktyki. Kierując się praktyką chciałbym powiedzieć że urządzenia konstruowane są z zabezpieczeniami 20 >=% większym od pobieranego prądu maksymalnego, czyli bezpiecznika głównego. I stąd można sobie orientacyjnie obliczyć maksymalną moc urządzenia. I należy kierować się mocą pobieraną a nie oddawaną, która jest zawsze mniejsza.

pozdro gres


no ale zabezpieczenia z charakterystyka b/c nie zadzialaja jezeli ich prad nominalny przekroczy 20%

Moim zdaniem nalezy wziasc Miernik Mocy i zmierzyc bo z wyliczen nic nie wyjedzie
Data: 20-07-2007, 05:34
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń 2524

Zobacz cały wątek

Bez problemu da radę ja w tej chwili mam ustawiony prąd 60A więc to jest moc przełączana ok. 2kW.
Silnik ma prąd znamionowy 36,5A ale przy tym prądzie to rozpędza się słabo, szczególnie od 0 do 10-15km/h potem przyspiesza już lepiej.
Wygląda na to że jego moment obrotowy jest zależny nie tylko od prądu ale i od obrotów. Wydaje mi się że do skutera te 500W nawet podwojone to może
być za mało jeżeli ma się to jakoś rozpędzać no chyba że byłby to np. dobry silnik bezszczotkowy.
Data: Czw 25 Wrz, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 51
Wyświetleń 2608

Zobacz cały wątek

Cytat: Niektóre prądnice (tak silnik z melex’a) mają szczotkotrzymacze ukierunkowane do pracy w jednym kierunku, można spróbować to przerobić do pracy w dwa kierunki.
Trzeba sprawdzić czy uzwojenia na silniku nie są przystosowane do jednego kierunku obrotów – zapodaj zdjęcia.

Cytat: Skoro są to te same silnik (prądnice), to obie metody połączenia są dobre, skoro tylko do rozruchu (uzwojenie stojana pobiera tylko 5-10% mocy całkowitej)
Będziesz tu miał dużo styczników (rozruch, zmiana kierunku)

Cytat: proponuje silniki połączyć od razu równolegle i zastosować tani regulator prądu, na niskie napięcia tranzystory mocy są tanie.


Następny pojazd chce tak zrobić

P.S Z czego wynika tak niska sprawność użycia prądnic jako silniki? Jeżeli te prądnica mają we dwie moc po 900W (Niby 1,8kW) mam rozumiec ze osiągną one moc te 1,8 razy 0,5 czyli 900W (tak jakby była jedna?)
Data: Nie 27 Lip, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 355

Zobacz cały wątek

Cytat: prądu tyle samo czyli 12V czyli ze moc czyli A(amper) się zwiększają
panowie podstawy elektroniki się kłaniają

Cytat: Tak, ale moc prądu stałego to iloczyn napięcia i natężenia. Skoro napięcie [V] jest teoretycznie stałe, to wzrost mocy uzyskujemy przez wzrost natężenia [A].


Następny "biegły w temacie" napisał....

Wszystko się zgadza.

Tylko że natężenie prądu jest zależne od rezystancji odbiornika. I=U/R
Rezystancja odbiornika jest stała (w końcu gadamy o rozruszniku JEEPa).
Tak więc, jeśli chciałbyś podnieść moc musiał byś zwiększyć napięcie. Innej opcji nie ma.

Jest tylko jedno pytanie... "Czy rozrusznik by to napięcie wytrzymał ????"

Pozdro Żółwik
Data: 2008-11-06, 18:57
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 43
Wyświetleń 1045

Zobacz cały wątek

Cytat: Tak, ale moc prądu stałego to iloczyn napięcia i natężenia. Skoro napięcie [V] jest teoretycznie stałe, to wzrost mocy uzyskujemy przez wzrost natężenia [A].

tak, z tym, że kolega nie napisał tego co Ty ale twierdził, że moc to amper(A) i śmie twierdzić, że ktoś tu nie zna podstaw, no sorry Tator, ale chyba moc i natężenie to jednak dwie różne rzeczy...
Zostawmy to, i pójdźmy na spacer. Bez Netu, życie wygląda inaczej !!!!

Zawsze znajdzie się ktoś, kto powie - chociaż sam nie ma pojęcia o czym gada.
Nie stresuj się, Pawog2. Takie są uroki for internetowych.
Przyzwyczaić się, i z tym czytać.

pozdro Żółwik
Data: 2008-11-06, 19:25
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 43
Wyświetleń 1045

Zobacz cały wątek

Cytat: tak, to jaki musi byc pobór prądu aby rozładować za 12 godzin akumulator ??

Zakładając tylko że akumulator ma 60Ah to pobór prądu musiałby wynosić ok. 5 A co daje nam moc bodajże 60 Watt, tyle co żarówka w przednich światłach, chyba trochę za dużo jak na tai malutki wiatraczek, rozbierałem go i tam nawet przez niego nie ma prawa płynąc takie natężenie prądu.


a wziełeś pod uwage to że akumulator już nie ma siły nic zrobić jak napięcie na nim spadnie do ok.8V nie musi się przecież rozładować do 0 żeby nie dało się z nim nic zrobić.
Data: 20 Sierpień 2008, 22:14
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 421

Zobacz cały wątek

Cytat: nakładają się nam pola i robi się kaloryfer, 1/4 prądu idzie psu w dupę, grzejąc otoczenie.......

Cytat: idzie psu w dupę, grzejąc otoczenie.......

Własnie! straty w silniku to ciepło --zwykły termometr i ruchomy magnes - wykażą to samo co program i zrobią to na 100% ("w programie jest zawsze conajmniej jeden błąd") i ....pozwola tak ustawić magnes jak w programie się nie da , a obliczenia zżarły by moc obliczeniową.

mase krytyczną uranu ustalono ręcznie dopychając do siebie dwie podkrytyczne i czekając aż błyśnie. zrobili to panowie którzy , zazwyczaj dużo liczyli .

Ponoc mieli masę radochy i adrenaliny . Bo nic nie wiedzieli na 100% czy się uda?
czy umrą? czy wybuchnie cała ziemska atmosfera ? Wtedy i to brano pod uwagę!!!
Data: Pią 30 Maj, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 35
Wyświetleń 1732

Zobacz cały wątek

Cytat: Na kablu odkłada się taka sama moc, jak na boczniku (śmiesznie mała).
W samochodzie to jest około półtora wata przy poborze przez silnik ośmiu tysięcy wat, czyli równa zero.
A można pokazać różne bajery.
Najpierw trzeba pojeździć, a potem dopieścić ("Liściasty"ma rację).Przy 100A kabel powinien być przekroju 32m2, aby gęstość prądu była w granicach 3 A/m2.
Przy długości kabla prądowego 5m, straty mocy na kablu 26W.
Przy 200A straty to 104W, to nadal mało przy 8kW (1,3%).
Największe straty są i tak na zaciskach akumulatorów, samym akumulatorze i regulatorze no i w silniku.
Data: Sro 14 Maj, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 32
Wyświetleń 2149

Zobacz cały wątek

witam

Na labolatorium z elektrotechniki wykonywałem pomiary mocy czynnej, pozornej i kąta przesunięcia fazowego dla różnych żarówek, w tym energooszczędnej, następnie w tej ostatniej kompensowałem moc za pomocą kondensatora. Do sprawozdania potrzebuje wykreslić zależność mocy czynnej od iloczynu U*I dla obciążenia rezystancyjnego i indukcyjnego i niewiem skąd wziąść ten iloczyn U*I ??
problem w tym że miałem poprostu tylko zasilacz, monitor energii, watomierz i do tego podłączone różne żarówki. Odczytywałem poszczególne moce i kąty przesunięcia fazowego (cos fi) z monitora energii i watomierza ale niewiem jak wyciągnąć z tego iloczyn napięcia i prądu ? Jak wogóle powinien wyglądać ten przebieg bo wg mnie robienie wykresu dla 6 punktów troche mija się z celem...

W załączniku tablica pomiarowa oraz przebieg ćw i 2 ostatnie punkty których mi brakuje do pełni szczęścia . Jeśli ktoś by się tym problemem zainteresował to byłbym bardzi wdzięczny
Data: 24-10-2007, 17:11
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń 1342

Zobacz cały wątek

Bezpiecznik jest wymieniony na nowy bo poprzedni sie spalił. ogólnie odkryłem, że jak odpale silnik to w kabelkach pojawia sie moc, hehe tylko ze w czerwonym "plusie" jest aż 17-19v
kumpel mówi ze to wina alternatora, problemy z ładowaniem akumulatora tez sa małe kłopoty wiec chyba to jest sedno sprawy. Golfik nie ma osłony pod alternator a zdażyło mi sie parę razy wjechać w kałuże z duża prędkością;] ale czy to przez alternator na wyłączonym silniku i nawet na przekręconej stacyjce nie ma prądu w czerwonym kabelku (+) ??
Data: 24-12-2007, 01:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 1720

Zobacz cały wątek

ZAD1
Tramwaj o masie 6 t ruszył z przystanku ruchem jednostajnie przyspieszonym i w ciągu 15 s osiągnął szybkość 36km/h. Opory ruchu wynoszą 8⋅10³N. Oblicz średnie natężenie prądu elektrycznego płynącego przez uzwojenie silnika, jeżeli silnik ten jest zasilany napięciem 600V
Zakładamy,że tylko połowa energii elektrycznej jest zamieniana na pracę.

ZAD2
Ania huśta się z młodszą siostrą na huśtawce zrobionej z deski dłg. 1. Stosunek masy Ani i masy siostry wynosi 5-3. W jakiej odległości od jednego z końców najlepiej odeprzeć deskę?

ZAD3
Sportowiec o masie 80kg. podczas skoku wzwyż osiąga przy odbiciu szybkość 5m/s w czasie 0,02s. Oblicz moc sportowca w chwili odbicia. Pomiń opór powietrza.

Proszę o rozwiązanie tych zadań.
Data: 2009-01-20, 16:40
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 43

Zobacz cały wątek

A więc żeby było dla potomnych rozwiąże te zadanie{bo akurat sobie powtarzam, mam zaliczenie z prądu we wtorek }

1. Najpierw ogrzewamy lód do temp. 0'C :
=
=
=

2. Lód zamieniamy w wodę:
=
=
=
3. Wodę podgrzewamy do 100'C :
=
=
=
Razem potrzebujemy:
Q=

4. Grzalka mam moc 600W a więc pracę 1640080J wykona w ciągu:
P=
Po przeksztalceniu:
t=
t=
t= około 2733s
ALE grzałka ma sprawność 75% wiec:
0,75 600= 450W
Ostatecznie:
t=
t= około 3645s a więc 1h 45s
Odp: Należy ogrzewać przez okolo 1h 45s
Data: 2009-01-17, 14:45
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 88

Zobacz cały wątek

Załóżmy że lampa pracuje t czasu. Energia którą pobierze z sieci to będzie E=Pt gdzie P to moc lampy. Napisz teraz wzór na moc lampy mając dany jej opór i napięci do którego została podłączona. P=?

moze wyjasnie jeszcze skad wzór E=Pt.
P z definicji to stosunek pracy do czasu w którym została ona wykonana. W tym zadaniu prace wykonuje prąd elektryczny więc bedzieona równa jego energii która jest wyrażona w kWh. Zatem mamy że P=E/t. Po przekształceniu otrzymamy wzór jw.
Aby Ci pomóc wyprowadzić wzór na moc radze przypomnieć sobie wzór na moc prądu elektrycznego wyrażoną przez jego napięcie i nateżenie.
Potem czeka nas trochę prostych przekształceń.
Data: 2009-01-26, 02:02
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 49

Zobacz cały wątek

Maszynka elektryczna grzejąca wodę ze sprawnością 50% zagotowała 1 litr wody o temperaturze początkowej 20 stopni Celsjusza w czasie 20 minut. Oblicz:
a) pracę wykonaną przez maszynkę,
b) moc maszynki,
c) natężenie prądu płynącego przez maszynkę,
d) ładunek, jaki przepłynął w tym czasie.

Ok, więc podpunkt a) zrobiłem tak: skorzystałem z ciepła właściwego wody czyli C=4190 i wzoru po przekształceniu
obliczyłem: 100-20=80. I tak mi wyszło, że Q czyli praca =335200J.

Co do podpunktu b) to nie wiem jak zrobić, czy moge przyjąć tam za napięcie U=220V? I czy może da rade tam obliczyć opór z tej sprawności? Od czego rozpocząć?

pozdrawiam.
Data: 2009-01-29, 10:48
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 151

Zobacz cały wątek

Tak wiem, że komputer pobiera w stresie więcej prądu z tego tytułu, że podnosi się ( u mnie w laptopie ) mnożnik procesora, a tym samym jego częstotliwość, co tyczy również karty graficznej, skutek? Bateria trzyma krócej ( doskonałe doświadczenie ).

Ad.2 Pisałem przykładowo, że zestaw pobiera 300W. A tak a propo PC na platformie i7 to prawdziwy prądożerca ( chodź DDR3 są bardzo oszczędne ).

Nie rozumiem jednego, a mianowicie tego, że mierzę jednym "woltomierzem/amperomierzem" moc wejściową czyli taką, którą pobiera zestaw, a drugi gdzie mam podłączyć?

P.S ta energia kinetyczna mnie niepokoi. Jestem cienki z fizyki, ale ciekawość mnie zżera, tym samym śledzę wikipedie, i pojęcie e.k jest związane z masą ciała itp.
Data: 2009-01-31, 17:58
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 28
Wyświetleń 325

Zobacz cały wątek

ad 1.) dokładnie, to o ile zmieniła się energia kinetyczna cząsteczek np. w Twoim pokoju (przyjmując że ten układ jest izolowany ).

ad 2.) Nie wiem czy teraz nie piszesz o dopuszczalnej mocy zasilacza.

Ja już napisałem ta moc na zasilaczu to jest maksymalna jaką zasilacz jest w stanie "uciągnąć". Zwykle, przeciętnej klasy komputer nie pobiera więcej niż 150W i to w dużym nałożeniu na niego zadań. Bo nie wiem czy wiesz, ale jak grasz w grę którea żre 100% procesora to pobierasz zdecydownaie więcej prądu niz gdy sobie przeglasz strony www, które nie wymagają zbytniej mocy obliczeniowej.

I teraz mierzysz prąd amperomierzem przed zasilaczem który "wchodzi" np. w ciągu 1 sekundy i drugim amperomierzem mierzysz prąd który "wychodzi" w tej samej 1 sekundzie. Różnica tych wyników podzielona przez prąd wchodzący da Ci sprawność zasilacza.
Data: 2009-01-31, 17:51
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 28
Wyświetleń 325

Zobacz cały wątek

Mam na jutro zadanie. Wiem że było więcej czasu na to ale wiecie jak to jest

Bieguny baterii o sile elektomotorycznej E=4V i oporze r=1om dołączono do odbiornika, którego opór zmienia się od zera do 7 omów.
a) oblicz natężenie prądu zwarcia
b)znajdź funkcję mocy pobieranej przez odbiornik od oporu odbiornika
c)znajdź fun mocy pobieranje przez odbiornik od natężenia prądu w obwodzie. z otrzymanej funkcji oblicz jakich natężeń prądu moc w oporze zewnętrznym wyniesie P = 3W. Oblicz przy jakich wartościach oporu R to nastąpi
d)zaleśność mocy całkowitej (wydzielonej w całym obwodzie) od oporu odbiornika
e) zalezność mocy wydzielonej w całym obwodzie od natężenia płynącego w nim prądu
f)oblicz natężenie prądu jaki popłynie w obwodzie w przypadku gdy moc w oporze będzie największa. oblicz tę moc
g)jeszcze funkcje Pw(R) i Pw(I) nie wiem o jaką moc chodzi

Mógłby ktoś pomóc? Byłbym bardzo wdzięczny
Data: 2009-01-04, 19:39
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 35
Wyświetleń 190

Zobacz cały wątek

Witam
Moc prądu (P) = napięcie (wolty) * natężenie (ampery).
Trzeba sprawdzić jaki masz bezpiecznik.
Jeśli np. 10A, to
P= U * I
U = 12 V
I = 10 A (przykładowo)
P = U * I = 12 V * 10 A = 120 W (wat)
Teraz sprawdzasz jaki pobór prądu mają Twoje urządzenia, sumujesz pobory prądu i już wiesz czy możesz używać.
Prostsza metoda to włączyć wszystko do zapalniczki i patrzeć czy bezpiecznik się przepalił.
Jeśli się przepalił to przekroczyłeś dopuszczalne obciążenie.

pozdrawiam
Arturek
Data: Wto 24 Cze, 2008 10:02
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 289

Zobacz cały wątek

Stosowanie wzmacniacz samochodowego w domu mija się z celem, ale nie o tym chciałem pisać. Jesli się już uparłeś na korzystanie z samochodowego wzmacniacza w domu to stosowanie zasilacza komputerowego jako"papu" dla tego wzmaka jest kiepskim rozwiązaniem. Na forum jest sporo podobnych tematów(wystarczy poszukać). Żeby odpowiednio wykorzystać moc wzmacniacza musiałbyś mieć źródło zasilania o dużej wydajności prądowej. Zauważ, że przy mocniejszym uderzeniu basu pobór prądu wzrasta(często wtedy pada zasilacz).
Data: 26-03-2008, 21:30
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 1183

Zobacz cały wątek

Powyższe obliczenia nie do końca są prawdziwe, ponieważ zakładają przepływ prądu przez diody w obu kierunkach, a prąd popłynie tylko w jednym (w drugim musi płynąć przez bocznikującą diodę prostowniczą).

Sugerowałbym podłączyć te 5 diod świecących szerwgowo i wtedy opornik ma w przybliżeniu (zaniedbujc spadek napięcia na diodach świecących) rezystancję:

R = (230V / 0,01) = 23 kOhm
Uwzględniając fakt, że prąd popłynie tylko w jednym kierunku należy dać opornik mniejszy o połowę (co da skuteczną wartość prądu płynącego przez diody około 10mA), czyli około 11 - 12 kOhm. Nie można również zapomnieć że przy takim prądzie i napięciu odłoży się na nim dość spora moc i opornik musi to wytrzymać.

P = I2 * R = 0,02 * 0,02 * 12000 = 4,8 W

Opornik 12kOhm i 5W jest już niezłą grzałeczką (i na dodatek dość duży).

Pozdrawiam
Marek
Data: 13-01-2008, 18:20
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 26
Wyświetleń 2626

Zobacz cały wątek

Poprawiłam

a czemu byś tylko dodał, jeśli jest podana ilość np.żarówek? Przecież każda pobiera prąd, np. w domu ważna jest ilość żarówek, bo za każdą 'płacimy'.

Dodano po chwili:

Mam tu jeszcze jedno zadanko:

Oblicz natężenie prądu przepływającego w czasie godziny przez bojler włączony do sieci domowej. Moc bojlera przyjmij równą 3220W.

Czy mogę tak je zrobić:

t=1h=3600s

U=230V

P=3220W

I=?

I=W/U*t

W=P*t

I= (P*t)/U*t _czas się skróci_

I=P/U

I=3220W/230V

I=14A odpowiedź
Data: 05-12-2008, 14:05
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 664

Zobacz cały wątek

jezeli chcesz sam ciągnąc to potrzebujesz mniej wiecej czegos takiego(generowałem sam, wkładając w to całe swoje serce ):

problem sprowadza sie do tego zeby kupić dwa bezpieczniki i znaleść wolne gniazda dla nich w skrzynce bezpieczników, a zapewne takie masz, a jak nie masz to sobie obczaj jakies gniazdka...
1. musi wytrzymac natężenie jakie bedzie pobierał przekaźnik (trzeba sie dowiedziec dokładnie ile, ale podejrzewam ze nie wiecej niz 1A)
2. musi wytrzymac żarówki czyli moc jednej w watach dzielisz przez napięcie, czyli P/U=I
P=moc
U=napiecie
I=natężenie
koszt przekaźnika to jakies groszowe sprawy rzędu paru złotówek:

aha no i przekaznik tez musi wytrzymac natężenie prądu zasilającego halogeny...
wszystko ładnie polutować i bedzie trybiło az tylko
Data: Wto 04 Kwi, 2006 16:25
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 27
Wyświetleń 586

Zobacz cały wątek

Podjedź do jakiegoś sklepu z akumulatorami najlepiej i coś dobiorą. 74 Ah powinno być ok, i nie jest to moc, tylko pojemność. Moc podaje się w watach [W]
Generalnie do dizla potrzeba sporego prądu rozruchowego aby silnikiem zakręcić. Czyli szukaj akumulatora 70-75 Ah i prąd rozruchowy w okolicach 680A. Pamiętaj że w Fordach jest mało miejsca na akumulator i są one niższe niż w innych markach. Wysokość, jak się nie mylę, 175 mm. 190 mm już nie wejdzie, a te z wcześniejszych linków mają taką wysokość.
Data: Czw 03 Maj, 2007 16:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 1171

Zobacz cały wątek

Cytat: Orion,

Perpetuum mobile? A atom nie jest perpetum mobile? Księżyc obracajacy się wokół żiemi to nie perpetuum mobile?

Posłużę się konkretnym przykładem. Każdy magnes posiada niemal nieograniczooną oraz niewyjaśnioną do dzisiaj moc, którą własnie Lutec wykorzystuje do produkcji generatora prądu.

Wyobraźmy sobie, że kładziemy na magnes drugi magnes o tej samej polaryzacji. Oba się odpychają czyli... oba wykonuja pracę. Jeżeli będziemy zrzucać magnes na magnes, będzie jeden drugiego nieustannie odrzucał. Technologia magnetycznego silnika polega na takim ułożeniu magnesów w kole, aby się nawzajem STALE odpychały wprowadzając wirnik w ruch.
Orion, powiedz nam, co robiłeś na lekcjach fizyki w liceum?
Włącz sobie, choćby Wikipedie i poczytaj tematy: praca, ferromagnetyzm, Księżyc itp.
Data: 15:44, 25 Lis '08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 109
Wyświetleń 12725

Zobacz cały wątek

Kostka iso z opisami tylko poszukać .

Moc wzmacniacza ,to nie wszystko .........zobacz piszesz Signat ma 150w na kanał ,a PB 85w .......jak myślisz 50w z USampsa nie wysteruje dobrze tych 85 w ? Ja myślę ,że tragedii nie będzie ,bo po pierwsze te 50w jakieś takie "napompowane jakby redbulem" ,a po drugie Signat nie grzeszy jakością brzmienia i te 150w nie wykorzystujesz nawet w 50% ...........masz filtr HPF włączony? Sam napisałeś jaką kasą dysponujesz i ,że nie chcesz 2 wzmacniaczy .........te wzmacniacze co podałem ,to najsensowniejsze wtedy wyjście ale jeśli mają być 2 szt w aucie ,to za 800zł już można pomyśleć u jakieś używce ....... tylko nie zapominaj ,że dwa wzmacniacze potrzebują prądu i może trzeba by było zrobić instalkę na nowo ,jakiś kondensator ,nowy aku ,altek itd .........czytaj kasa,kasa,kasa ....
Data: Sro Maj 14, 2008 16:53
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 589

Zobacz cały wątek

ZAD1
Tramwaj o masie 6 t ruszył z przystanku ruchem jednostajnie przyspieszonym i w ciągu 15 s osiągnął szybkość 36km/h. Opory ruchu wynoszą 8⋅10³N. Oblicz średnie natężenie prądu elektrycznego płynącego przez uzwojenie silnika, jeżeli silnik ten jest zasilany napięciem 600V
Zakładamy,że tylko połowa energii elektrycznej jest zamieniana na pracę.

ZAD2
Ania huśta się z młodszą siostrą na huśtawce zrobionej z deski dłg. 1. Stosunek masy Ani i masy siostry wynosi 5-3. W jakiej odległości od jednego z końców najlepiej odeprzeć deskę?

ZAD3
Sportowiec o masie 80kg. podczas skoku wzwyż osiąga przy odbiciu szybkość 5m/s w czasie 0,02s. Oblicz moc sportowca w chwili odbicia. Pomiń opór powietrza.

Proszę o rozwiązanie tych zadań.
Data: 21 Styczeń 2009, 14:24
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 76

Zobacz cały wątek

Witam,
Mam wielką prośbę, chciałabym, aby ktoś pomógł mi rozwiązać zadania z mocy i prądu eletrycznego.

Zad 1
Ile wody o temp. 50stopni C przy ciśnieniu normalnym można doprowadzić do wrzenia grzałką o oporze 48,4 Oma, dostosowaną do napięcia 220V, w ciągu 7 minut?

Zad 2
Ile wynosi opór przewodnika o długości 100 m, jeżeli jego odcinek o długości 20 cm ma opór 0,4 Oma?

Zad 3
Kaloryfer elektryczny o mocy 1 kW pracuje 8 godz. dziennie, ogrzewając pokój. Oblicz, ile węgla należy spalić, aby ogrzać ten pokój, zakładając, że z jednego kg węgla można praktycznie wykorzystać tylko 3350kJ.

Zad 4
Prądnica rowerowa wytwarza prąd przepływający przez żarówkę o natężeniu 0,3 A przy napięciu 6V. Oblicz:
a) moc prądnicy
b)zużycie energii w czasie 1 godziny.

Bardzo proszę o pomoc, a wszystkim z góry ogromnei dziękuję [/quote]
Data: Sob Paź 18, 2008 5:36 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 84

Zobacz cały wątek

1.Praca prądu elektrycznego

W=U*I*t

W - praca
U - napięcie
I - natężenie
t - czas

Praca prądu jest to iloczyn napięcia, natężenia prądu i czasu w jakim on przepłynął. Jednostką pracy prądu jest watosekunda [Ws]. Ponieważ watosekunda jest jednostką małą w praktyce stosuje się jednostki większe: KWh, MWh i GWh

2.Moc prądu elektrycznego

P=U*I

P - moc
U - napięcie
I - natężenie

Moc prądu elektrycznego jest to iloczyn napięcia i natężenia prądu. Jednostką mocy jest Wat [W] Jednostki większe to: KW, MW, GW
Data: w Pią Gru 17, 2004 19:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 9614

Zobacz cały wątek

zorzyk, TDP to moc maksymalna jaką może wydzielić CPU i zazwyczaj rzadko kiedy do tego dochodzi. Procesory desktopowe tak średnio mnie interesują, ale te o których pisałem miały TDP na poziomie 85W, 4 rdzeniowe mają 95W (wydanie AMD). W przypadku Intela to różnie, ale max to 125W chyba było albo 120W nie pamiętam. Do tego serwer ma pamięci FB-DIMM produkujące nieco więcej ciepła niż standardowe DDR2. Oczywiście rozruch kompa to mocowy dramat, podobnie jak samo włączenie zasilacza komputerowego do prądu kiedy następuje potężny strzał - szczególnie w tych mających po 800W :)
Data: 2008-01-06, 23:00
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 16
Wyświetleń 472

Zobacz cały wątek

Ostatnio przeczytałem o projekcie SLI (Scalable Link Interface), i zaciekawiłem się tematem . Pomysł łączenia kart graficznych dla zwiększenia wydajności nie jest nowy, lecz pytanie brzmi: po co to komu? W dzisiejszym świecie karty graficzne mają wystarczającą moc, aby samodzielnie poradzić sobie z nawet najlepszymi grami czy programami. Poza tym dobra karta to już wydatek rzędu 2000zł, a co dopiero dwa takie potwory. Mogę sobie tylko wyobrazić ile prądu by ciągnęły takie 2 karty na PCI Express . Moim zdaniem pomysł chybiony, niedość, że drogi, to jeszcze mało praktyczny...

Czekam na opinie
Data: w Śro Wrz 22, 2004 20:27
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 1629

Zobacz cały wątek

Witam. Mam problem z trzema zadaniami z fizyki.
Przedmioty ścisłe nie są moją mocną stroną, dlatego bardzo prosze o pomoc.
Oto te zadania:

1) W jakim czasie należy usunąć z pola obwód obejmujący strumień 5 Wb, aby średnia wartość siły elektromotorycznej zaindukowanej na zaciskach obwodu wynosiła 100mV?

2) Do zacisków odbiornika o oporze 10 omów podłączono źródło prądu przemiennego. Wartość maksymalna napięcia panującego na zaciskach odbiornika wynosi 380. Oblicz maksymalną moc tego odbiornika.

3) Uzwojenie pierwotne transformatora zawiera 1000 zwojów, a wtórne 200 zwojów. Po podłączeniu do źródła prądu przemiennego na wyjściu uzyskano napięcie skuteczne 44V. Oblicz napięcie skuteczne źródła prądu.

4) Czy promieniowanie, którego kwanty mają energię E=7.10 J należą do obszaru światła białego?
Data: 11 Grudzień 2007, 11:36
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 136

Zobacz cały wątek

Witam! Mam problem z fragmentem pewnego zadania z obwodem prądu przemiennego. Treść zadania brzmi tak:

W obwodzie prądu przemiennego, w którym połączone są szeregowo opór i cewka o indukcyjności , napięcie zmienia się zgodnie z równaniem .
Częstotliwość zmian napięcia w obwodzie , napięcie skuteczne źródła

I teraz mam problem z takimi poleceniami:

- Oblicz amplitudę natężenia prądu w obwodzie
- Oblicz przesunięcie fazowe między natężeniem i napięciem
- Zapisz zależność zmiany natężenia prądu od czasu
- Oblicz moc skuteczną wydzieloną w tym obwodzie

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Data: 10 Listopad 2007, 20:24
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 223

Zobacz cały wątek

Tak więc mam dwa zadanka do zrobienia na jutro więc bardzo prosze o pomoc Znam odpowiedzi i wiem, że do zad. 1 należy użyć wzoru P=Isk * Usk * cos ale co dalej?

Zad. 1
Moc wydzielona w obwodzie wynosi 75 W. Amperomierz wskazuje 25 A, a woltomierz 60 V. Jakie jest przesunięcie fazowe napięcia i natężenia prądu w obwodzie?

ODP. 60 stopni.

Zad. 2
Po włączeniu pierwotnego uzwojenia transformatora do źródła prądu zmiennego otrzymano w uzwojeniu wtórnym napięcie 5 V, a po włączeniu do źródła uzwojenia wtórnego otrzymano w uzwojeniu pierwotnym napięcie 80 V. Napięcie źródła jest równe?

ODP. 20 V.
Data: Sro Kwi 09, 2008 9:26 am
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 189

Zobacz cały wątek

Nie rozumiem tego zadania do końca:
stała prędkość => I zasada dynamiki newtona

ja tu widzę dane do policzenia siły tarcia
(nacisk i współczynnik tarcia)
i ewentualnie z mocy silnika jakiejś siły nośnej
moc=praca/czas
praca = sila * droga
z czego można wyliczyć siłę nośną (uzależnić od mocy i prędkości)
a potem 1 ZDN

//ale
//1)ale nie wiem po co to napięcie (może jest jakiś odpunkt b z natęzeniem tego prądu albo cuś)
//2)za siłę nośną w pociągu odpowiada tarcie więc przeciwstawianie mu jakiejś magicznej siły nośnej (pociąg odrzutowy czy co? ) jest dość dziwne, a nie widzę innej interpretacji tej mocy

//jeśli nie zrozumiałem zad proszę kogoś o poprawienie mojego rozumowania[/b]
Data: 13.03.2006 21:41
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 1306

Zobacz cały wątek

Zad.1
Uzwojenie transformatora podłonczono do napięcia zmiennego o wartości 230 V , a następnie owinięto go w czterokrotnie . Na końcach kabli zmierzono moc 5 V . Ile zwojów ma uzwojenie transformatora
Zad.2
Uzwojenie pierwotne transformatora podwyższającego napięcie składa się z 200 zwojów , a wtórnie z 3000 zwojów. Uzwojenie pierwotne jest zasilane napięciem o wartości 100 V.
a) Jakie napięcie panuje na zaciskach uzwojenie wtórnego?
b) Natężenie prądu w uzwojeniu wtórnym wynosi 1 A. Jakie jest natężenie w uzwojeniu pierwotnym ?
c) Jaką moc pobiera uzwojenie pierwotne ?

Ps: Proszę o jak najszybsżą pomoc , bo są mi te zadania potrzebne do czwartku . Pozdrawiam
Data: Sro Maj 30, 2007 6:01 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 344

Zobacz cały wątek

Witajcie
Proszę o rozwiązanie poniższych zadań. Z góry dzięki;)

Na zaciskach doprowadzających prąd do żarówki zmierzono napięcie równe 8V. Jaki ładunek elektryczny przepłynął przez żarówkę, jeśli została jej dostarczona energia 400J?

W instalacji domowej włączone są 3 żarówki o mocy 100W każda i grzałka elektryczna o mocy 2000W. Jakie jest natężenie prądu płynącego przez bezpiecznik instalacji domowej?

Silnik wykonał pracę 150J, gdy przez jego zwoje przepłynął ładunek 30C. Oblicz, jakie wówczas było napięcie na zaciskach silnika?

TeX mile widziany, ale zależy mi na szybkości, dlatego w ostateczności może być bez
Data: Czw Lis 15, 2007 8:02 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 530

Zobacz cały wątek

Hej! Mam ogromną prośbę. Ponieważ ciemna masa ze mnie zwłaszcza jeśli chodzi o fizykę, nie umiem rozwiazać tych zadań Proszę o pomoc
1. Żarówka zasilana napięciem 220 V ma moc 25W. Jakie jest natężenie prądu płynącego przez żarówkę i ile energii wykorzysta ta żarówka w czasie 5 h oświetlania.
2. Silnik elektryczny pracujący pod napięciem 220V podniósł ciężar 800 N na wysokość 30 m w ciągu 5 minut. Oblicz natężenie prądu w uzwojeniach (?) silnika.

Z góry dziękuję
Data: 7 Kwiecień 2007, 16:49
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 242

Zobacz cały wątek

Witam,
może mi ktoś pomóc z "ruszeniem" tego zadania? Nie wiem jak się za nie zabrać...

Po włożeniu grzałki zasilanej napięciem 220 V do naczynia z 2 litrami wody o temperaturze 20 °C okazało się że po 30 minutach woda zagotowała się i 1 gotującej się wody wyparowała. Oblicz: a) moc grzałki, natężenie prądu w obwodzie i opór grzałki. b) Ile minut trwało zagotowanie wody, a ile wrzenie w opisanym procesie. cw: 4190 J/kg°C, cp: 2,3 MJ/kg.

Z góry dzięki!
Data: 12 Maj 2008, 09:13
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 214

Zobacz cały wątek

Tak wogóle to w prądzie przemiennym występują 3 rodzaje mocy :

1.Moc Czynna

wzór : P = U * I * cos (fi)

cos(fi) -jest to kont przesunięcia fazowego pomiedzy wektorem prądu a napięcia .Mozemy je zmierzyć fazomierzem .
Jednostką mocy czynnej jest Wat [ 1 W ] .

2.Moc Bierna

wzór : Q = U * I * sin(fi)

Jednostką mocy biernej jest Volt-Amper-reaktywny [1 VAr ]
Wystepuje oczywiscie przy przepływie prądu sinusoidalnego .

3. Moc Pozorna

wzór : S = U * I

Jednostką mocy pozornej jest Volto-Amper [VA]
Data: w Pią Mar 04, 2005 1:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 9614

Zobacz cały wątek

Witam.

Mam kupiony toroidalny rdzeń transformatora i chcę zbudować na nim przetwornicę z separacją galwaniczną, czyli muszę nawinąć odpowiednio uzwojenia pierwotne i wtórne, ale nie wiem jaką maksymalną moc przeniesie mi ten transformator, czyli jaki jest maksymalny prąd uzwojenia pierwotnego transformatora impulsowego -- jaki jest wzór na tą wartość w zależności od liczby uzwojeń i częstotliwości pracy transformatora?

Znalazłem kiedyś jakiś wzór, z którego wynikało, że wartość maksymalnego natężenia pola magnetycznego w rdzeniu zależy proporcjonalnie od iloczynu ilości zwojów i maksymalnej amplitudy prądu płynącego przez te zwoje oraz odwrotnie proporcjonalnie od drogi magnetycznej...

Problem w tym, że nigdzie nie znalazłem sposobu obliczania tej drogi magnetycznej a na kilku stronach internetowych były pokazywane rdzenie toroidalne i ich drogi magnetyczne i nie mogłem wywnioskować według jakiego wzoru się taką drogę wylicza...

Wiem, że moc przenoszona przez transformator impulsowy jest proporcjonalna do częstotliwości, ale nie wiem jaką częstotliwość powinienem ustalić, czyli jaka jest sensowna częstotliwość pracy transformatora impulsowego, ponieważ wiem że straty mocy transformatora są proporcjonalne do częstotliwości pracy, więc nie można chyba ustalić zbyt wysokiej częstotliwości pracy transformatora.

Proszę o pomoc.

Dziękuję

Łukasz Kiełbowicz
Data: 07-03-2008, 17:11
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 442
Witam potrzebuję pomocy w rozwiązaniu kilku zadań, za rozwiązania z góry dziękuję. Oto zadanka:

1.Dwa przewodniki w kształcie walca- jeden z miedzi, a drugi z aluminium- mają jednakową długość i jednakowy opór. Ile razy przewodnik miedziany ma masę większą od przewodnika aluminiowego ?

2. Trzy żarówki elektryczne, przewidziane na napięcie 110V mają moc równą odpowiednio 40, 40 i 80 W. Jak należy je podłączyć aby żarzyły się one normalnie przy napięciu 220V w sieci ? Znależć natężenie prądu płynącego przez żarówki przy normalnym żarzeniu. Sporządzić schemat.

3. Dwie żarówki elektryczne są podłączone równolegle do sieci. Opór pierwszej żarówki wynosi 360(znaczek omegi), a opór drugiej- 240(znaczek omegi). Która żarówka pobiera większąmoc i ile razy większą.

4. Wyliczyć moc całkowitą, moc użyteczną oraz sprawność baterii o SEM równej 240V, jeżeli opór zewnętrzny wynosi 23(omega), a opór baterii- 1(omega).

5. Czajnik elektryczny ma dwa zwojenia. Po włączeniu jednego uzwojenia woda w czajniku zaczyna wrzeć po upływie 15 minut, a po włączeniu deugiego uzwojenia po upływie 30 minut. Po jakim czsie zagotuje się woda w czajniku, jeżeli obydwa uzwojenia zostaną włączone a)szeregowo b) równolegle ?

Do każdego rozwiązania bardzo bym prosił zamieścić jakiś komentarz. Jeszcze raz dziękuję

Zobacz cały wątek

Cytat: no ale PB mają 170w max, więc dlaczego nie wykorzystują tych 150w ze wzmaka?

Cytat: ustawiony jest na 50 Hz żeby głośników nie zmęczyćMuszę z przykrością stwierdzić ,że je męczysz totalnie ........HPF zaczyna się dla 165mm woferka od ok 65-70hz ....i to jeśli woferki te z łatwością znoszą taką pracę np. R6a i PbL6c ,jednak Es6c nie są stworzone do takiej "roboty" i ich minimum to 75-80hz...........50 to zdecydowanie za mało i prędko się uszkodzą ,tym bardziej ,że ładujesz w nie pewnie dużo mocy ........te głośniki są stworzone do muzyki ,a nie "nawalanki" . Co do inwestycji w kondensator ....już sama obecność tego wzmacniacza w aucie powinna Cię zmusić do zakupu ,no może teraz na przodzie nie pokazuje na co go stać ale uwierz mi ten wzmacniacz ma ok 500w rms i potrafi nieźle łyknąć prądu .Tu nie ma czasu na zabawy w 16mm2 przypadkowe kabelki ......kondensator i kabelki 35mm2 ,to podstawa jak chcesz "emocji" z suba ......głośnik do niego .......co tam sobie wybierzesz to Signat zasili wszystko (jedyne warunki>4ohm i moc do ok 500w rms).....czyli duuuuży wybór na rynku . Dobrym wyjściem byłby zakup wzmacniacza na sam przód ,a Signata zostawić do napędu suba (Pb seria S ,to nie najlepszy kompan Signata .....jak już to seria M ).

Jak sprzedałbyś Signata (łatwa sprawa pewnie ) ,to jaką kasą byś dysponował?
Data: Sro Maj 14, 2008 20:03
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 589

Zobacz cały wątek

ZAD1
Tramwaj o masie 6 t ruszył z przystanku ruchem jednostajnie przyspieszonym i w ciągu 15 s osiągnął szybkość 36km/h. Opory ruchu wynoszą 8⋅10³N. Oblicz średnie natężenie prądu elektrycznego płynącego przez uzwojenie silnika, jeżeli silnik ten jest zasilany napięciem 600V
Zakładamy,że tylko połowa energii elektrycznej jest zamieniana na pracę.

ZAD2
Ania huśta się z młodszą siostrą na huśtawce zrobionej z deski dłg. 1. Stosunek masy Ani i masy siostry wynosi 5-3. W jakiej odległości od jednego z końców najlepiej odeprzeć deskę?

ZAD3
Sportowiec o masie 80kg. podczas skoku wzwyż osiąga przy odbiciu szybkość 5m/s w czasie 0,02s. Oblicz moc sportowca w chwili odbicia. Pomiń opór powietrza.

ZAD4
Jabłko o masie 0,1 kg spada swobodnie z drzewa z wysokości 6m. Oblicz energię kienetyczną jakbła
a)po przebyciu 1/4 drogi
b)po uplywie 1/4 czasu spadania

Czy może mi ktoś napisać jak rozwiązać te zadania? bardzo proszę
Data: Czw Sty 22, 2009 12:03 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 34

Zobacz cały wątek

zaręczam dr_aus że mam świetny słuch i nic mi nie pierdzi a że efektywność prądową zawyżam stosując większe wzmaki a trzymam je w ryzach procesorem głośnikowym nie muszę się o nic martwić. dlatego również zastosowałem głosniki o najniższej kompresji mocy aby nie wprowadzać konieczności wykańczania sprzetu bo starty są minimalne tak wiec podsumowując
1. większe końce (totalne zero przesterów!!!!) moc wieksza niż faktyczne zapotrzebowanie na sztuce
2. zabezpieczenie limitarami, filtrami z procka głośnikowego
3. głosniki o niskiej kompresji mocy stąd mniejsza zachęta do heblowania mocą po 8 godzinach ostrej jazdy

a czym można załatwić doły??? sa dwie najbardziej prądożerne metody brutalniejsze od drum & bass
igła gramofonowa bez subsonika
lub zapodać w najniższych rejestrach akord organowy (głosniki wyskakują z orbit
doskonale wiesz od ilu potrafią obydwie bestie zagrać.
dlatego tnę doły na 42-45hz i ma problem z głowy, i wiem że wytrzymałość mocowa powyżej tej częstotliwości jest juz spora przy założeniu zawodowych głośników (impedancja głosnika w paśmie roboczym jest pod pełną kontrolą)

teraz ktos napisze... ale ja chce grć od 30hz... i słusznie, wtedy tak jak to robi Pan Jurek Taborowski, zabiera ze sobą powiedzmy np 40 szt sb 1000 i aby tak nisko łomotać dostosowuje ilość sprzętu do zapotrzebowania (czyli poważny D&B) , bo wie że poniżej pewnych częstotliwości impedancja głosnika wzrasta (konsumpcja prądu poraża), wytrzymałość mocowa maleje i mamy paradox reklamy "tak to tylko w erze". i tak szanowna firma gra jak trza!

a tak poważnie...
doskonale wiesz o co chodzi w rozważnym eksploatowaniu sprzętu...
wszystko jest dla ludzi, tylko nie dla iditów, i tego się trzymajmy.
Data: 2008-11-16, 23:09
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 904

Zobacz cały wątek

Cytat: Witam serdecznie. Mam 2 kity jabla j-35. Przy składaniu pierwszego popełniłem bład i wstawiłem tranzystory t4, t8 (bd135) i t9 (bd136) odwrotnie. Efektem tego dyło ze po podłaczeniu zasilania padał bezpiecznik od strony ujemnej. Wmontowałem je wiec poprawnie i efekt jest ten sam .... podejzewam ze juz sa uszkodzone. Pytanie na jakie moge je zamienic ??A po co chcesz zamieniać te tranzystory? Przecież one są dostępne w każdym sklepie elektronicznym. Ty myślisz, że do tego kitu dali Ci parowane tranzystory? A to dobre...

A zasilacz masz symetryczny? czyli 2x40V?

Co do prądu spoczynkowego to jeśli masz spalony bezpiecznik to co chcesz mierzyć?
Na jakim zakresie mierzysz i napisz co mierzysz czy spadek napięcia czy prąd płynący w obwodzie?
Podłącz zasilanie + 0 -, szregowo w pierwotne uzwojenie trafa zasilającego *wstaw żarówkę 40-60W i włącz do sieci... Zmierz napięcia zasilacza czy są symetryczne, zmierz napięcie na kolektorach i emiterach stopni końcowych względem masy.

Co to transformatora z Eltrona to nie wiem ile on ma Wat ale jeśli Eltron dawał 100W mocy to dzieląc go na dwa kanały uzyskasz może 2x50W - czyli nie wykorzystasz pełnych parametrów tych końcówek mocy, bo moc trafa Ci na to nie pozwoli.

*żarówka to pewna forma zabezpieczenia żeby nic się nie spaliło/zapaliło. Przy zbyt dużym poborze prądu żarówka zaświeci się normalnie, jeśli zaś będzie płynął mały prąd to żarówka będzie się lekko żarzyć.
Data: 29-12-2007, 13:45
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 29
Wyświetleń 2761

Zobacz cały wątek

Proponuję zrobić mały projekcik zasilania np. pod 4 końce mocy na scenie, zasilanie dla miksera i fx przed sceną. Zróbmy taki przykładowy <set>, żeby było wiadomo o co biega. Ja mogę kardala wspomóc, w końcu mój przyszły zawód to elektroenergetyk
No to piszemy wstępne odpowiedzi na pytanka:
1. Moc zasilania - trzeba wiedzieć co chcemy podłączyć, jakie mamy pobory prądu - nagłośnienie i oświetlenie. Na wszelki wypadek trzeba przyjać pewien zapas (uwzględnić cosφ) - choć rzadko się zdarza że oświetlenie pracuje na maxa. Choć zdarzyło się kiedyś: profesjonalna impreza, dali full na oświetleniu i nagłośnienie siadło - ale tu zawinił przyłącz, były tylko 4 gniazda trójfazowe po 32A
2. Powyżej poboru 3kW.
3. Łączny pobór do 3kW (myślę że tutaj zupełny max).
4. Raczej tego unikać, dobrze mieć rozdzielone te "rzeczy", czasami zdarzy się jakaś awaria i wiemy gdzie szukać . W grę tutaj też wchodzi bezpieczeństwo. Ale to dłuższy temat.
5. (a raczej 6). proste rozdzielnice są proste jak drut. Podaj co chcesz zrobimy rysunek
Data: 2007-05-24, 21:34
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 3949

Zobacz cały wątek

Mam strzępek inf
,,Kolumny jakie grały na spodku były specjalnie zbudowane na potrzeby firmy Pol-Audio i nie są dostępne w sprzedaży a to o czymś świadczy. Wzmacniacze Crest i Powersoft to najwyższa półka, sprzęt dj'ski wg. riderów więc nie ma tu mowy o słabej jakości sprzętu"

to znalazłem na jednym z portali ale chyba do końca to nie prawda

,,na lodowisku zagrała firma wynajęta przez Pol-Audio, część paczek mieli swoich a część pożyczyli od PA i musieli coś źle wysterować że zagrało to tak słabo...."

czyżby Polaudio potrzebowała pomocy innych? zawsze uważałem ich za potentatów nagłośnienia w polsce ,

Co do poboru prądu ,ekipa nagłośnieniowa musi wiedzieć na co Spodek(obiekt jakie przyłącze itp) ,,stać" tj jaka moc ma wykupioną ten budynek wie ktoś?:) nikt nie poruszał tego tematu na żadnym forum a to ważne ,do czego zmierzam co roku firma nagłośnieniowa pisze coś takiego ,,mieliśmy zapas na basie itp" myślę że nie wynika to z tego że spodkowi ,,starczy" tyle mocy ile co roku oni ustawiają ,ale wynika to z :
Po wiersze konstrukcji budynku :co roku słyszę na środku trzeszczące okna (na środku sali bardzo bardzo wysoko)

może Spodek nie może przyjąć więcej dB ?
Po drugie moc jaka ustawiają może wynikać właśnie z tego że brakuje mocy ? to moje teorie i wcale nie muszą być prawdziwe ale nikt dotąd tego nie spr
Data: 2008-12-09, 15:33
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 62
Wyświetleń 3784

Zobacz cały wątek

Wydajność prądową, czy chłodzenie? Chłodzenie jest wyjątkowo dobre, choć sa pewne niuanse które żeby nie zanudzać mogę na PW podać.
Wzmacniacz ten jest przystosowany do bardzo trudnych warunków, dlatego doskonale sprawdza się w klubie. Porównanie do powersofta jest zupełnie nie na miejscu. Jakby upraszczając porównać wentylator 12cm do 4cm to już na oko mamy 9x większą powierzchnię łopatek.

PLX4000A ma wydajność prądową lepszą niż plx3200 i plx4000 w porównaniu do impedancji znamionowej (czyli ma większy zapas niż w/w seryjne modele). Amplituda prądu podczas pomiaru RMS wynosi 63A, ale oczywiście podczas mocy muzycznej prąd jest trochę większy, niecałe 90A, aby sprostać włąśnie szpilkom.Pozostałe wzmacniacze maja prąd odpowiedni do napięcia i obciążenia.

Generalnie nie ma żadnych różnic w chłodzeniu PLX4000A i PLX4000, ponieważ wzmacniacz ma tę samą moc, a co za tym idzie tę samą ilośc ciepła wydziela. Różnica jednak na plus wynika z tego, że tranzystory pracują przy napięciu, przy którym praktycznie nie istnieje zjawisko wtórnego przebicia, a to pozwala na uzyskanie większego zapasu w prądzie. Dla tego wzmacniacza praca na 1 ohm to nie jest praca rezerwowa. TO jest zalecane obciążenie.

PS zostały mi skradzione dwa PLX4000A. Co prawda wiemy mniej więcej kto, ale gdyby ktoś wam proponował coś takiego to prosze o kontakt. Znam wszystkich klientów którzy mają takie wzmacniacze więc będzie łatwo to ustalić.
Data: 2008-12-08, 02:25
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 667

Zobacz cały wątek

Nie wiem jak zrobić kilka zadań z fizyki. Potrzebuje obliczeń do tych zadań. Błagam ratujcie mnie
1. Moc prądu przemiennego w pierwotnym uzwojeniu transformatora wynosi 200W. Ile wynosi wartość natężenia skutecznego we wtórnym uzwojeniu, jeżeli napięcie skuteczne w tym uzwojeniu wynosi 80V? Straty energii w transformatorze pomijamy.

2. Pierwotne uzwojenie transformatora składa się z 440 zwojów, a wtórne - z 88 zwojów. Do wtórnego uzwojenia włączono żarówkę o oporze 50 omów, przez którą popłynął prąd o natężeniu 0,2A. Jakim napięciem zasilane jest uzwojenie pierwotne i ile wynosi natężenie w tym uzwojeniu?

3. Elektryczna spawarka transformatorowa wymaga do spawania natężenia prądu nie mniejszego niż 50 A przy napięciu na elektrodach spawalniczych 70V. Czy bezpiecznik topikowy na maksymalne natężenie prądu 15 A nie topi się przy zabezpieczeniu instalacji elektrycznej o napięciu 220 V, do której włączono tę spawarkę?

Proszę o szybką pomoc
Data: 10 Marzec 2008, 19:23
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 382

Zobacz cały wątek

zaczne od tego ze na kolokwium beda wybrane 3 pytanai z posrod 20 ktore otrzymalem . nie mialem jak tego wrzucic, to daje linka do sciagniecia

[ Dodano: 11 Maj 2007, 15:45
widze nikt mi nie pomoze albo nikt z chomika nie potrafi kozystac:P
te zadanka tco sie dalo zapisac slownie to podaje ponizej

2.Pod jakim kątem do poziomu należy wystrzelić pocisk aby upadł w odległości cztery razy większej od maksymalnej wysokości toru? Opory pominąć.

5.Długość nieobciążonej sprężyny wynosi l. Po obciążeniu ciężarkiem o masie 1kg jej długość wzrasta o x = 5cm. Obliczyć energię potencjalna sprężyny rozciągniętej o 2x.

7.Przedmiot o masie m spoczywa do chwili t = 0 w punkcie x0 = 0. Jak dużej siły F należy użyć aby przedmiot po czasie t1 znalazł się w spoczynku w punkcie x1. Siła oporu ruchu wynosi F0 < F.

8.Samochód o masie m i prędkości v porusza się pod górę szosą nachyloną pod kątem a do poziomu. Jaką pracę trzeba wykonać aby zatrzymać samochód na odcinku drogi o długości s ?

9.Dwie kulki o takich samych masach m zawieszone na niciach o długości l zaczepionych w tym samym punkcie. Kulki naładowano takimi samymi ładunkami q. Obliczyć kąt między nićmi. Stała e0 = 8,85x10(-12 <-- potega) F/m.

15.Sieć dostarcza prądu o napięciu 230V. Grzałka elektryczna włączona do tej sieci ma moc 500W. Obliczyć stosunek całkowitej mocy dwóch takich grzałek połączonych szeregowo do mocy dwóch grzałek połączonych równolegle.

niech mnie ktos poratuje!
jutro kolokwium
Data: 9 Maj 2007, 17:24
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 145

Zobacz cały wątek

1)Przekładnia transformatora wynosi 50. Oblicz napięcie i natężenie na jego wyjściu, jeżeli na wejściu wprowadzimy prąd o napięciu 10V i mocy 5W.

2)Dysponujesz obwodem elektrycznym składającym sie z szeregowo połączonych:
-zwojnicy o indukcyjnosci 1H
-kondensatora o pojemności 100uF
-opornika o oporze 20Ω
-zródła napiecia (Usk = 230V, f=50H)
a) narysuj schemat tego obwodu
b) oblicz zawade oraz przesuniecie fazwoe w tym obwodzie
c) oblicz maksymalne natezenie prądu w tym obwodzie, jezeli zawada równa jest 230Ω
d) oblicz moc wydzieloną na oporniku

3)Siła elektryczna o napięciu 10 kV dostarcza do stacji transformatorowej prąd o natężeniu 0.1 A
Mieszkania zasilane sa ze stacji napięciem 230V. Oblicz przekładnie transformatora. Oblicz nateżenie prądu płynącego ze stacji transformatorowej zakładając ze sprawność transformatorowa wynosi 100%.

4)Rysunek przedstawia zależność natezenia prądu elektrycznego płynacego w obwodzie RL od czasu.
Obwód jest zasilany napieciem z sieci, a opor obwodu wynosi R=10Ω
a) oblicz opór indukcjalny cewki znajdujacej sie w tym obwodzie.
b)oblicz przesuniecie fazowe
c)oblicz amplitude napiecia
Data: 2008-12-14, 22:25
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 61

Zobacz cały wątek

Badania prądu z punktu widzenia mechaniki kwantrowej się nie podejmuję. Po pierwsze nie znam tej dziedziny fizyki. Po drugie obstawiam, że nie obeszłoby się bez jakiejś bardzo zaawansowanej matmy.

AD2
Po pierwsze zawsze jest opór. Opór określa jaki prąd płynie (natężenie) w danym przewodniku przy danej różnicy potencjałów na jego końcach.

Przez wyidealizowany przewodnik o oporze 0 podłączony do równie wyidealizowanego żródła o stałym napięciu i oporze wewnętrznym równym 0 przepływał by prąd o nieskończonym natężeniu. I wydzieliłaby się na nim nieskończona moc (P=UI).
(ale nie ma to sensu praktycznego)

W bardziej życiowym przykładzie jak podłączysz plus i minus baterii drucikiem dostaniesz spięcie. Na drucie wydzieli się sporo ciepła i może się przepalić.

Opór nieskończony to praktycznie przerwa w obwodzie. Czyli prąd nie płynie.

Nie kojarz napięcia z pracą tylko różnicą potencjałów pola wytwarzanego przez źródło prądu. Woltomierz mierzy właśnie tą róźnicę.
Jest to poprostu (w dużym uproszczeniu) kawałek drutu odpowiednio pozginany, kiedy przez niego płynie wytwarza pole magnetyczne i odchyla wskazówkę.
Woltomierz tak faktycznie to mierzy natężenie, ale ponieważ U=IR ten wynik określa również napięcie do którego jest podłączony.
Różnica jest taka że Amperomierz ma R->0, a woltomierz R->nieskończoności.
(mamy nawet w pracowni urządzonko które może służyć zarówno za woltomierz jak i amperomierz, ma wymienne skale i układy oporników)[/img]
Data: 27.08.2006 12:51
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 2006

Zobacz cały wątek

EbooXTG, jak Cie temat jeszcze interesuje to moja propozycja jest taka

głośnik ARZ6604+grill - wysoka efektywność gra ładnie całe pasmo -20zł-30zł
obudowa wystarczy 5litrów

akumulator żelowy 12V 18Ah + ładowarka- stosunkowo lekki i mały-100-150zł

wzmak z allegro 2x25W RMS(WYMIARY WYS 5CM SZER 7CM DŁUGOŚC 5CM)-40zł

zasilanie możesz zrobić tez z akumulatorków!! przykładowo 12 baterii da 14,4V
AA R6 2500 mAh NI-MH- sztuka 5zł czyli 60zł
a tu trochę czystej teorii która jest tylko założeniem:

25W/14,4V=1,736(1) A

Taki prąd płynie przez nasz wyidealizowany wzmacniacz.
Zatem "zje" przez godzinę 1,74 Ah a nasze źródło energii ma 2,5 czyli popracuje przez 1,44h akurat to twoje 1,5h

a jeśli chodzi o kilowatogodziny to wychodzi to samo

Moc wmaka 25W, bo mówimy tu o jednym kanale, energia zgromadzona w akumulatorach 14,4V*2,5Ah=36Wh
Czyli wmak będzie grał: 36Wh/25W = 1,44h

Oczywiście wszyscy wiedza, że przy poborze prądu 25W jak do naszych uszu dojdzie połowa z tego dajmy na to 12W to będzie dobrze i nie można tego tak liczyć ponieważ pobór nie jest liniowy, ale to nie ważne. Po prostu obliczenia te maja obrazować, że ma to SENS P

Tak wgl. to świetny pomysł z takimi przenośnymi głośnikami na allegro można dostać wiele takich głośniczków ale maja bardzo niską moc max.1W przeważnie 2*0,5W, a jak wiecie jak podniesiemy poziom mocy z 1W do 10W (o 9W) - energia dźwięku wzrośnie o 10dB, a to nie jest mało

Myślę, że w 200zł powinieneś sie zmieścić a wszystko będzie ważyć góra 5kg przy zasilaniu bateryjnym

P.S jak jest ktoś zainteresowany tematem chętnie porozmawiam gg:443625
Data: 2008-08-23, 10:55
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 541

Zobacz cały wątek

Tzn tak.
W mechanice praca jest to energia jaką należy dostarczyć ciału aby przesunąć je na drodze s z jakąś siłą F (przy założeniu że droga jest prostoliniowa a siła stała) co opisuje się wzorem W=F*s*cos(alfa) gdzie alfa to kąt pomiędzy wektorem przyłożonej siły oraz wektorem przesunięcia. Natomiast moc jest to ilość tej owej pracy wykonanej w odstępie czasu, stąd wzór P=W/t.
Z prądem będzie gorzej bo nie jest to mój ulubiony dział fizyki, ale coś zaimprowizuję. Jak wiadomo (chyba ) aby płynął prąd musimy do dwóch końców przewodu przyłożyć napięcie. Wówczas wskutek różnicy potencjałów od wyższego do niższego potencjału zaczyna płynąć prąd w postaci ładunków. Rozważmy jeden taki ładunek. Płynie sobie w tym kablu i na jednym jego końcu ma energię potencjalną Ep1=q*V1 (ładunek razy potencjał w badanym miejscu przewodu) a na drugim końcu Ep2. Różnica tych energii to właśnie nasza praca. Stąd W=q*(V2-V1), a jak wiemy różnica potencjałów to zwyczajnie napięcie. Dalej W=q*U a że prąd to ładunek jaki przepłynął w pewnym czasie więc q=I*t a co za tym idzie W=U*I*t czyli popularny "wójt". Natomiast moc prądu to ilość pracy wykonanej przez prąd w określonym czasie czyli P=(U*I*t)/t=U*I

Oby Ci to w czymś pomogło.

Pozdrawiam

PS. Po głębszej analizie wydedukowałem że pracę w mechanice też chyba da się określić różnicą energii potencjalnych ciała w różnych punktach położenia.
Dowód:
W=Ep2-Ep1=m*a*s2*cos(alfa)-m*a*s1*cos(alfa)=m*a*delta(s)=F*s*cos(alfa). No coś w tym stylu w każdym razie.
Data: 2007-04-20, 16:54
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 775

Zobacz cały wątek

Witam potrzebuję pomocy w rozwiązaniu kilku zadań, za rozwiązania z góry dziękuję. Oto zadanka:

1.Dwa przewodniki w kształcie walca- jeden z miedzi, a drugi z aluminium- mają jednakową długość i jednakowy opór. Ile razy przewodnik miedziany ma masę większą od przewodnika aluminiowego ?

2. Trzy żarówki elektryczne, przewidziane na napięcie 110V mają moc równą odpowiednio 40, 40 i 80 W. Jak należy je podłączyć aby żarzyły się one normalnie przy napięciu 220V w sieci ? Znależć natężenie prądu płynącego przez żarówki przy normalnym żarzeniu. Sporządzić schemat.

3. Dwie żarówki elektryczne są podłączone równolegle do sieci. Opór pierwszej żarówki wynosi 360(znaczek omegi), a opór drugiej- 240(znaczek omegi). Która żarówka pobiera większąmoc i ile razy większą.

4. Wyliczyć moc całkowitą, moc użyteczną oraz sprawność baterii o SEM równej 240V, jeżeli opór zewnętrzny wynosi 23(omega), a opór baterii- 1(omega).

5. Czajnik elektryczny ma dwa zwojenia. Po włączeniu jednego uzwojenia woda w czajniku zaczyna wrzeć po upływie 15 minut, a po włączeniu deugiego uzwojenia po upływie 30 minut. Po jakim czsie zagotuje się woda w czajniku, jeżeli obydwa uzwojenia zostaną włączone a)szeregowo b) równolegle ?

Do każdego rozwiązania bardzo bym prosił zamieścić jakiś komentarz. Jeszcze raz dziękuję
Data: 05.01.2007 19:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 640

Zobacz cały wątek

Mam ogromną prosbe potrzebuje obliczen nastepujących zadan jeżeli znajdzie sie ktos kto jest w stanie mi pomoc bede wdzieczny.

1)Przekładnia transformatora wynosi 50. Oblicz napięcie i natężenie na jego wyjściu, jeżeli na wejściu wprowadzimy prąd o napięciu 10V i mocy 5W.

2)Dysponujesz obwodem elektrycznym składającym sie z szeregowo połączonych:
-zwojnicy o indukcyjnosci 1H
-kondensatora o pojemności 100uF
-opornika o oporze 20Ω
-zródła napiecia (Usk = 230V, f=50H)
a) narysuj schemat tego obwodu
b) oblicz zawade oraz przesuniecie fazwoe w tym obwodzie
c) oblicz maksymalne natezenie prądu w tym obwodzie, jezeli zawada równa jest 230Ω
d) oblicz moc wydzieloną na oporniku

3)W polu magnetycznym prostopadle do indukcji magnetycznej o wartości B = 10−2 T umieszczono w odległości l = 0,2 m od siebie szyny wykonane z przewodnika. Ich końce połączono woltomierzem. Co wskaże woltomierz, jeżeli po szynach przesuwać będziemy pręt z prędkością 1 m⁄s?

4)Siła elektryczna o napięciu 10 kV dostarcza do stacji transformatorowej prąd o natężeniu 0.1 A
Mieszkania zasilane sa ze stacji napięciem 230V. Oblicz przekładnie transformatora. Oblicz nateżenie prądu płynącego ze stacji transformatorowej zakładając ze sprawność transformatorowa wynosi 100%.

5)Rysunek przedstawia zależność natezenia prądu elektrycznego płynacego w obwodzie RL od czasu.
Obwód jest zasilany napieciem z sieci, a opor obwodu wynosi R=10Ω
a) oblicz opór indukcjalny cewki znajdujacej sie w tym obwodzie.
b)oblicz przesuniecie fazowe
c)oblicz amplitude napiecia

[/img]
Data: 14.12.2008 20:18
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 279